СВЕТ

САД не го признаваат Лукашенко за претседател на Белорусија

САД не сметаат дека Александар Лукашенко е законски избран претседател на Белорусија, соопшти претставник на Стејт департментот за РИА Новости. Официјалниот претставник рекол дека изборите на 9 август не биле ниту слободни ниту фер.

„Објавените резултати беа измислени и не го одразуваа легитимитетот. САД не можат да го сметаат Александар Лукашенко за законски избран лидер на земјата“, рече претставникот на Стејт департментот, коментирајќи ја вчерашната инаугурација на Лукашенко.

Лукашенко вчера ја презеде должноста претседател на Белорусија, а инаугурацијата се одржа во Палатата на независноста, објавија белоруските медиуми.

Поврзани вести

ПРОТЕСТИ ЈА БЛОКИРАА ПОЛСКА: Голем бунт околу законот за абортус

Stefanija Kuzmanovska

Москва: Активисти протестирале поради смртта на Флојд пред американската амбасада

СЗО: Во Африка повеќе луѓе починаа од корона отколку од ебола

Stefanija Kuzmanovska

Нова ерупција на Попокатепетел

Никола Поповски

Во кампањата на Трамп, Албанците се меѓу народите на Блискиот исток со Египќаните и Сиријците (фото)

Никола Поповски

„Боинг“ откри нов софтверски проблем кај приземјениот модел „737 МАХ“