Вести СВЕТ

САД планираат да ја повлечат армијата од Германија

САД планираат да ја повлечат армијата од Германија, бидејќи Американците се против тоа премногу да плаќаат за безбедноста на другите земји, изјави американскиот амбасадор во Берлин во заминување, Ричард Гренел.

Тој наведе дека даночните обврзници во САД не сакаат да плаќаат за безбедноста на другите држави.

– Во Германија и понатаму ќе бидат распоредени 25.000 војници, што не е мала бројка, посочи Гренел.

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела најави повлекување на 9.500 војници од Германија, а сега се чека официјален налог од Пентагон за да се реализира одлуката.

Поврзани вести

Потенцијалниот лек против новиот коронавирус „Ремдесивир“ се покажа како неуспешен

Александар Петровски

Во земјотрес во Иран, петмина загинати и најмалку 120 повредени

Влатко Зорба

Унгарија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот

Навални на нозе: Патот е чист, но долг (ФОТО)

Влатко Зорба

Американците избираат не само помеѓу Трамп и Бајден, туку и дали САД ќе останат светски лидер

Берта Китинска

Меркел не дозволува странско мешање: „Белорусија да го најде својот пат“

Влатко Зорба