Вести СВЕТ

САД: Повеќе од 12.000 смртни случаи, над 400 илјади заразени од Ковид-19

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во САД надмина 12.000, додека 400.000 се заразени и повеќе од 20.000 се опоравиле.

Вкупно 400.540 луѓе биле заразени во САД, додека 12.857 лица починале, а 21.711 се опоравиле.

Во Њујорк, најсмртоносен ден од почетокот на пандемијата е регистриран вчера- регистрирани се 731 нови смртни случаи и вкупниот број на смртни случаи се искачи на 5.489.

Бројот на починати во понеделникот беше 731, што претставува зголемување од 599 смртни случаи претходниот ден, изјави гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, на прес-конференција.

Поврзани вести

Вирусолог од Берлин објасни како короната се пренесува и кога да очекуваме втор бран

Борисов кон бизнисмените: Продајте ги скапите автомобили и сочувајте ги вработените (ВИДЕО)

САД: Постигнат е договор за огромен пакет помош

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Влатко Зорба

Коза ностра им помага на сиромашните Италијанци, но властите предупредуваат што се крие зад тоа

Доделени Нобеловите награди за литература и за 2018 и 2019

user2