Регион СВЕТ

САД треба да ги укинат визите за Хрватите до крајот на годинава

САД треба да ги укинат визите за Хрватите до крајот на годинава, а двете држави ќе потпишат договор за избегнувње двојно оданочување, изјави во Минхен хрватскиот министер за надворешни работи и европски прашања Гордан Грлиќ Радман.

Хрватска, Романија, Бугарија и Кипар се единствените членки на ЕУ на кои САД се уште не им ги укинале визите. Полска беше исклучена од визниот режим кон крајот на минатата година.

Радман се состана со американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Минхен и по средбата истакна дека и визите и двојното оданочување треба да бидат решени до крајот на годината.

– Ние ги исполнивме сите (услови) и ова е актуелно прашање. Тоа е во интерес и на хрватските и на американските бизнисмени, истакна Грлиќ Радман пред новинарите.

Поврзани вести

Градоначалникот на Вухан индиректно призна дека кинеските власти реагирале лошо и бавно на појавата на вирусот (фото)

Никола Поповски

Трамп: Околу 100.000 Американци може да умрат од коронавирус

Нова снимка од полициската бруталност во САД: Афроамериканец го преживеал клечењето од полицаец врз неговиот врат (видео)

Поранешен американски маринец осуден на 16 години затвор за шпионажа во Русија

Индиски политичар тврдел дека лежење во кал штити од корона, сега е заразен (ВИДЕО)

Александар Петровски

Принцот Чарлс ја победи короната, па проговори за вирусот (ВИДЕО)