Регион СВЕТ

Сакаат да му дојдат во посета: Хрватскиот трикратен убиец добива десетици писма од обожавателки

Филип Завадлав, трикратен убиец од Сплит, кој штотуку го очекува судење за ова кривично дело, во притвор, добива десетици љубовни писма, пишува сплитска Слободна Далмација.

Досега пристигнаа околу триесет писма, сите испратени од жени од сите возрасти и од различни делови на Хрватска и светот. Младиот убиец добил писма од жени од Ријека, Загреб, Џаково, Осијек, па дури и од Сиднеј.

Барањето за посета на Завадлав во затвор досега го побарала само една женска личност, но тоа бил веднаш одбиено.

Во светот, како и во Хрватска, досега имало повеќе случаи кога осудените за тешки кривични дела стануваат предмет на обожување кај жените, а некои дури и стапиле во брак, потсетува сплитскиот весник.

На 11 јануари, Завадлав убил тројца млади момчиња на два мотори со автоматска пушка во центарот на Сплит

Во таа прилика, Марино Бобан (25) и Марин Паик Озиќ (25) беа убиени на лице место, додека Јурица Торлак (38) подоцна почина во болницата во Сплит.

Наводната причина за невидено тројно убиство на улиците во Сплит беше одмазда за изнудувањето, заканите и физичките напади врз неговиот помлад брат Станислав, како и врз него лично.

Поврзани вести

Меркел го слави својот 66-ти роденден, честитки на самитот на ЕУ

Stefanija Kuzmanovska

Помошник министер за транспорт на БиХ на онлајн седница по „синдикалка“, подоцна и огладне

Влатко Зорба

Канада: Вооружен напаѓач убил 16 луѓе (видео)

Народ се качува на видиковец на 1.228 метри во Макарска, а штрафовите сами се одвртуваат (ВИДЕО)

Александар Петровски

Столтенберг загрижен за последиците од турската акција во Сирија

user5

Иранскиот принц во егзил: Паѓањето на режимот во Техеран е само прашање на време

Никола Поповски