ЕУ СВЕТ

Санчез: Шпанија се приближува кон почетокот на смирување на епидемијата

Новите податоци во однос на коронавирусот во Шпанија се охрабрувачки и државата се приближува кон почетокот на смирување на епидемијата, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

– Пожарот почнува да се става под контрола, изјави Санчез во Парламентот пред гласањето за продолжување на вонредната состојба за уште две седмици.

Вонредната состојба треба да трае до 26 април.

Санчез рече дека враќањето во нормала ќе се изврши постепено и многу внимателно, пренесува „Ел Паис“.

Поврзани вести

Коронавирусот може да остане скриен во белите дробови на излекуваните

Нови 120 заразени од 452 тестирања во Косово

Никола Поповски

Расим Љајиќ: Во Нови Пазар има многу заразени, полесно е да се наведат оние што се здрави

Исчезнатиот градоначалник на Сеул е пронајден мртов

Двајца Срби и еден Македонец уапсени поради убиство во Словачка

Maja_Serafimova

Бил Гејтс: Лековите за коронавирусот може значително да ја намалат смртноста во 2020 година