ЕУ СВЕТ

Се отворија продавниците, фризерите, салоните за убавина, кафулињата и рестораните во Италија

Италија, првата земја што прогласи карантин пред два месеци за ширење на коронавирусот, ја започна втората фаза на мерки за олеснување, воведени за да се запре пандемијата со отворање ресторани и кафулиња во понеделникот.

Најпосле се отворија повеќето мали и големи продавници, фризери, салони за убавина, кафулиња и ресторани.

Италијанците можат повторно да го пијат омилениот капучино во кафуле, на безбедно растојание од најмалку два метра од другите гости, а јавните миси повторно се служат во црквите, откако епископите вршат притисок врз владата.

– Ова е прекрасен и возбудлив ден, не работев два и пол месеци, изјави Валентино Казанова, келнер во кафулето Канова во централниот дел на Римската Пјаца дел Пополо.

Сопствениците на многу бизниси се загрижени

Скоро 32.000 Италијанци починаа од коронавирус во Италија, економијата е на колена, но сите имаат надежи за подобро утре по т.н. полу-карантин, кога ќе се олеснат некои мерки на ограничување на движењето и ќе се започнат некои делови од економијата.

Телефоните во салоните за коса не престануваат да ѕвонат.

– Веќе имам 150 термини, сè е многу итно, сите сакаа да бидат први на списокот. Јас сум полна следните три недели, изјави Стефанија Зигиото, фризерка во Кормајир на италијанските Алпи.

Сепак, многу сопственици на деловни активности се загрижени дека повторно отворањето на продавницата нема магично да ги реши нивните проблеми, бидејќи стравот од коронавирус ќе ги задржи многу Италијанци во нивните домови, а нема странски туристи, клучни за економското закрепнување.

Владата соопшти дека ќе ги отвори италијанските граници кон Европа и ќе дозволи слободно движење помеѓу италијанските региони од 3 јуни, но никој не очекува туристите да влетаат во ранетата Италија.

Моника Робалдо, сопственичка на ресторанот Пјер Алексис 1877 во Кормајер, рече дека нема да се отвори до крајот на мај.

– Имаме лојални муштерии, претежно туристи, нема смисла да се отвори ако не се дозволени движења меѓу регионите и кон Европа.

Италија се соочува со длабока рецесија

Се предвидува Италија да влезе во најдлабока рецесија од Втората светска војна, како резултат на целосниот карантин што ја замрзна економијата.

Иако поголем сообраќај на улиците беше забележителен во поголемите градови во понеделникот, некои луѓе сè уште не сакаат да се вратат на старите навики.

Анџело Ломбардо, сопственик на кафулето „Коко“ во Болоња, може да опслужи најмногу четворица гости истовремено, но вели дека не морал најпрво да се грижи за тоа дали тие би ја почитувале социјалната дистанца.

– Многу луѓе само поминуваат и ѕиркаат дали можат да влезат или не, рече тој, обвинувајќи ја Владата дека не ги објаснува новите правила на однесување во кафулињата и рестораните доволно прецизно.

– Ова е само првиот ден, рано е за оценки, заклучи Ломбардо.

Поврзани вести

Газета Експрес: Американските власти сметаат дека Курти лаже кога вели дека ќе ги укине таксите за Србија

Никола Поповски

Земјотрес од четири степени според Рихтер ја погоди Албанија

Никола Поповски

Анес: Ево Моралес не може да се кандидира на било кои следни избори, но неговата партија може

Карди Би го интервјуираше Бајден: Кажете ми ја најлошата вистина

Stefanija Kuzmanovska

Смртната казна за Первез Мушараф е поништена

Никола Поповски

Макрон брани министер обвинет за силување

Stefanija Kuzmanovska