Вести СВЕТ

Се урна мост стар 90 години во Русија (видео)

Зголемувањето на нивото на водата на реката Кола и топењето на мразот ги оштетија потпорните sидови на железничкиот мост во Мурманск, Русија, кој вчера се урнал.

Железницата ветила дека повторно ќе ја воспостави структурата во рок од пет дена. Дотогаш патниците ќе се превезуваат со автобуси.

Според светските медиуми, мостот е изграден во периодот на 1930-тите години, а поправките биле направени пред шест години.

Поврзани вести

Јапонија се наоѓа на прагот на прогласување вонредна состојба

Русија: Уште 8.246 нови случаи на коронавирус, тестирани вкупно 15 милиони луѓе

Трамп: Заминувањето на Моралес ја чува демократијата

Првите 16 тела на загинатите во „камионот на смртта“ пристигнаа во Виетнам

Трамп: Русија не ме сака за претседател на САД, многу бев остар кон нив

Никола Поповски

Премиерката ги одложи изборите: Нов Зеланд има ново жариште

Stefanija Kuzmanovska