Вести СВЕТ

Северна Кореја добива помош од 900.000 долари од СЗО во борбата против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ќе и додели помош на Северна Кореја од 900.000 долари во борбата против ширењето на новиот коронавирус.

Властите во Пјонгјанг тврдат дека во земјата се уште нема заразени од Ковид-19, но набљудувачите тврдат дека тоа е малку веројатно.

Во Северна Кореја се во сила мерки за борба против коронавирусот, вклучително и затворање на границите и воведување карантин за спречување на епидемијата.

Поврзани вести

Работник во Амазон побарал поголема заштита од коровирусот и бил отпуштен од работа

Stefanija Kuzmanovska

Земјотрес од 4,8 степени според Рихтер регистриран на Крит

Три лица загинаа, а уништени се 150 куќи во пожарите во Австралија

Пјонгјанг потврди дека тестирал нов вид ракета

Влатко Зорба

Трамп ја смета Германија за највреден сојузник на САД

Влатко Зорба

Зеленски на насловната страница на „Тајм“