Вести СВЕТ

Северна Кореја изврши уште едно „многу значајно“ тестирање

Северна Кореја изврши уште едно „многу значајно“ тестирање на полигонот за лансирање сателити Сохае, објави денеска државната новинска агенција КЦНА.

Агенцијата не прецизира што точно е тестирано, но некои западни медиуми наведуваат дека тој полигон претходно се користел за лансирање ракети во вселената.

Тестирањето е извршено во момент кога Северна Кореја предупредува дека ќе тргне по нов пат по застојот во преговорите со САД за денуклеаризација.

Поврзани вести

Уапсен еден од најбараните педофили во Европа

Кина со триминутно молчење ќе им оддаде почит на жртвите од коронавирусот

Де Бласио: Бројките покажуваат намалување на епидeмијата во Њујорк

Европа преплавена со нелегални забави

Влатко Зорба

Д-р Фаучи со 10 совети како да се спасите од короната

Влатко Зорба

Три ракети испукани во близина на американската амбасада во Багдад (видео)

Никола Поповски