Регион СВЕТ

Шапиќ: Не постои човек кој во сегашните околности би го признал Косово

Претседателот на Српската патриотски сојуз (СПАС), Александар Шапиќ, изјави дека во Србија нема човек што би ја признал независноста на Косово во сегашните околности и додаде дека доколку таа постоеше, Уставот на Србија ќе треба да се смени со референдумот.

„Факт е дека имаме малку работи на кои можеме да влијаеме, но од друга страна, да се откажеме исто така, свесно, од делови од нашата територија, па дури и дела што не сте ги контролирале долго време на теренот – светската историја не познава такво нешто “, рече Шапиќ во интервју за денешна „Политика“.

Шапиќ рече дека на граѓаните треба да им се каже дали признавањето на Косово е услов за влез на Србија во Европската унија. „Да знаеме што нè чека и какви се последиците. И позитивни и негативни. „Секоја одлука на народот е легитимна, освен дека секој мора да биде свесен за тоа што носи таа одлука“, нагласи тој.

Поврзани вести

Словачка оди на масовно тестирање

Трамп ја пофали Бугарија за трошењето во одбраната: Вие сте пример за Германија

Влатко Зорба

Ликвидиран терорист во Москва кој планирал масовен напад (ВИДЕО)

Вучиќ: Жените никогаш не гласаат за некој кој е убав!

Влатко Зорба

Турција обвини пет држави за планирање „сојуз на злото“

Stefanija Kuzmanovska

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници