Регион СВЕТ

Шешељ остана без место во новиот српски парламент

Чедомир Јовановиќ и Воислав Шешељ кои со години беа во српскиот парламент, веќе нема да бидат таму, откако нивните партии не успеаја да го освојат потребниот цензус на вчерашните избори во Србија .

СРС (Српската радикална партија) на Воислав Шешељ освои 2,1 отсто од гласовите, според првичните резултати, што не е доволно за влез во парламентот.

Освен ако не се случат некои поголеми промени, се чини дека Шешељ останува без место во парламентот, пренесува хрватски „Индекс“.

Чедомир Јовановиќ од ЛДП (Либерално демократска партија) исто така не успеа да влезе во парламентот. Тој на изборите освои само 0,3 проценти од гласовите.

Српската напредна партија (СНС) на Александар Вучиќ освои повеќе од 62 проценти од гласовите, или дури 189 места во парламентот.

Првата партија зад нив има само 10,6 проценти од гласовите. Тоа е листата на Ивица Дачиќ, СПС, ЈС и Драган Марковиќ, која освои 32 места.

Изборниот праг го надмина и листата на Александар Шапиќ – Победа за Србија со 3,8 проценти од гласовите, односно 12 мандати.

Кога станува збор за малцинствата, четири листи влегоа во парламентот.

Поврзани вести

Пет знаци што укажуваат дека Бајден е новиот претседател на САД

Никола Поповски

Рестриктивните мерки заради епидемијата го намалија бројот на баратели на азил во Европа

Босанецот Енес прв во светот ја победи короната со помош на овој третман (ВИДЕО)

Справување со коронавирусот: Дали навистина функционира социјалната изолација?

Сандерс и Бајден во водство во трката за претседателски кандидат кај демократите

Во кампањата на Трамп, Албанците се меѓу народите на Блискиот исток со Египќаните и Сиријците (фото)

Никола Поповски