ЕУ СВЕТ

Шкотските националисти: Договорот за Брегзит меѓу ЕУ и Борис Џонсон е „посебно деструктивен“

Договорот за Брегзит меѓу Европската унија и британскиот премиер Борис Џонсон е „посебно деструктивен“ за Шкотска и треба да биде ставен на гласање пред шкотскиот народ, изјави лидерот на Шкотската националистичка партија Мајк Расел, пренесе ДПА.

„Нема тука многу нешта, за да се тврди дека е одличен „Договор за Брегзит“, напиша Расел на Твитер, кој воедно е и секретар на шкотската Влада.

„Сите договори за Брегзит и штетат на Шкотска, а овој е посебно деструктивен“, напиша Расел, јави ДПА.

„Доколку преживее (во британскиот Парламент) во сабота, демократијата бара тој да биде ставен пред шкотскиот Парламент и народ. Веројатно и од двајцата ќе биде одбиен“, додаде тој.

Поврзани вести

Вучиќ за вооружувањето: А, дури ние што ќе имаме до крајот на 2022 година…

Никола Поповски

Кина потврди дека нема да се меша во внатрешните работи на САД

user3

Дали нивниот пристап кон пандемијата е модел за иднината: СЗО ја пофали Шведска за борбата против коронавирусот (видео)

Русите подготвени да ги напуштат странските интернет платформи

user4

Кинезите планираат да ги дезинфицираат парите

Stefanija Kuzmanovska

СЗО: Хидроксихлоракинот не ја намалува смртноста од Ковид-19