ЕУ СВЕТ

Шпанска специјалка едвај спаси „жива глава“ од толпата во Барселона (ВИДЕО)

Ситуацијата во Каталонија се вжештува, а тоа го покажува и видеото во кое еден полицаец во цивилка успеа да спаси припадничка на шпанските специјални полициски сили да не биде линчувана од толпата во Барселона.

Во видео објавено од шпанската Цивилна гарда се гледа како специјалката останува целосно опкружена од толпа каталонски радикали, познати како Комитет за одбрана на Републиката (ЦДР), коишто ја соборија на земја и почнаа да ја шутираат. Сепак, по енергичната реакција на полицаецот во цивилка, линчот беше сопрен, а припадничката на специјалните сили едвај спаси „жива глава“.

Инцидентот се случи за време на протестите во Барселона против одлуката на шпанскиот Врховен суд за „Процес“, со која се потврдуваат затворските казни за неколкумина каталонски политички лидери.

Поврзани вести

Поради еден позитивен случај на Ковид-19 цела држава оди во карантин: Училиштата и институциите нема да работат

Никола Поповски

Трамп му испратил писмо на Ердоган: Не биди опасно момче, ќе те паметат како ѓавол

Maja_Serafimova

ЕУ презема мерки со цел да ги заштити своите трговски интереси во спорот со САД

Maja_Serafimova

Мисури: 13-годишно момче почина од коронавирус, не страдал од други болести

Stefanija Kuzmanovska

Десетици илјади цивили во бегство поради турската офанзива

user3

Непознатата страна на принцезата на Трамп: Зошто да читам книга за еб*ни сиромашни луѓе?

Stefanija Kuzmanovska