Регион СВЕТ

Силно невреме ја погоди Хрватска (ВИДЕО)

Загреб денес го погоди силно невреме проследено со дожд и силен ветер.

Силниот ветер кршел гранки, а засега не се знае дали е причинета поголема материјална штета.

Невремето ги изненадило загрепчани затоа што во утринските часови ништо не навестувало дека ќе има олуја.

Вараждинскиот портал објавил дека силен ветер искорнал големо стебло кај економското и трговското училиште во Чаковец, додавајќи дека никој не е повреден. Невреме има и во Ријека. Се очекува да удри ветер со силина од 60 до 100 километри на час, што е реткост за копнениот дел на Хрватска.

 

 

 

Поврзани вести

Гутереш: Државите треба да ја поддржат политиката на борба против климатските промени

Бонџиќ: Лудо е договорот меѓу Србија и Русија за обновување на нуклеарната соработка да тргне во опасна насока

user4

Грчкото министерство за надворешни работи: Анкара шири лажни вести за движењето на мигрантите и бегалците

Сан Франциско: Прогласена вонредна состојба поради коронавирусот

Никола Поповски

Дописник на Дојче Веле: Ердоган се закани дека ќе пушти мигранти низ Европа и трагично е што ЕУ сè уште нема никаков план

Косово: Големи затворски казни за групата „Окото на народот“, за еден од членовите 10-годишен психијатриски надзор

Никола Поповски