Регион СВЕТ

Синот единец на настраданиот пилот за трагедијата дознал на интернет

Синот единец на мајорот Дејан Крсник, кој загина во падот на воениот авион заедно со капетанот Звонко Васиљевиќ, и рекол на пријателка дека слушнал за несреќата на вестите.

Читав на Интернет, на вести, дека авионот се срушил. Кога пристигна информацијата дека станува збор за воен авион МИГ 21, знаев дека татко ми е во него, но се надевав дека се катапултирал и дека преживеал.

Според српските медиуми, тоа на негова пријателка и го кажал синот на мајорот Дејан Крсник (49), кој загина во пад на воен авион во селото Брасина кај Мал Зворник во петокот наутро, заедно со неговиот колега Звонко Васиљевиќ (43), капетан од прва класа. Да потсетиме, трагедијата се случи околу 9,15 часот, а Крсник и Васиљевиќ полетаа од аеродромот во Батајница за да извршат редовна задача на летот.

Синот единец на мајор Крсник вчера примал сочувство со неговата мајка во стан во Земун. Негова пријателка вели дека тој и раскажал што се случило во кобниот ден.

– Ми рече дека Дејан требало да биде слободен во петокот, но го повикаа од работа и го замолиле да дојде на аеродромот да лета со Васиљевиќ. Дејан се согласил да работи и на слободен ден – вели пријателката.

Според неа, синот на Дејан до последен момент се надевал дека неговиот татко ја преживеал несреќата.
– На почетокот никој не знаеше што се случува. Синот на Дејан го повикале пријатели, роднини, колеги, тие прашале како е. Неколку часа подоцна, му било кажано дека починал и мораше да и каже на својата мајка. Ми рече дека целиот свет се срушил врз него, дека во тој момент го испуштил телефонот што го држел – вели соговорничката и продолжува:

– Го прашав дали знае што е причината за трагедијата, тој ми рече дека не знае, дека сè уште не им кажале ништо и дека истрагата ќе утврди што се случило.

Пријателите и колегите на Крсник велат дека тој бил голем професионалец и оти минал низ сите боишта.

– Мајорот требаше да се пензионира наскоро, ова беше една од неговите последни задачи во армијата. Кога ќе се пензионираше, тој планираше да продолжи да работи како инструктор за летање во академијата за пилоти во Вршац, на која присуствува и неговиот син. Помина низ сите боишта, а учествуваше и во одбраната на земјата во 1999 година – вели еден пријател.
Соседите од Земун исто така имаат убави зборови за него, изјавувајќи дека тој бил голем џентлмен.

– Тоа е прекрасно и мирно семејство, сега остана без столб. Синот и сопругата на Дејан треба да бидат горди – рече соседот.
Министерот за одбрана, Александар Вулин, началникот на Генералштабот, генерал Милан Мојсиловиќ, командантот на ВВ и ПВО, генерал-мајор Душко Шарковиќ, командантот на 204-та воздушна бригада, полковник Бране Крњајиќ и колегите од единицата ги посетија семејствата на загинатите.

– Воздухопловните сили изгубија двајца врвни, искусни пилоти, добри луѓе, фаворити во тимот. Тие ги извршуваа сите задачи одговорно, лојални на својата офицерска професија и на својот народ. Тие беа дел од нашата гордост – се наведува во соопштението на министерството.

Поврзани вести

Коронавирусот може да однесе во сиромаштија околу половина милијарда луѓе во светот

Грчкиот Парламент го ратификува протоколот за одбранбена соработка меѓу Грција и САД

Никола Поповски

На штрајкот на просветните работници во Хрватска, им се придружуваат и вработените на факултетите

Maja_Serafimova

Предлог за самоопределување усвоен од каталонскиот парламент

Курти: Пропаднаа преговорите со ЛДК за заедничка влада

Пукање во воена база во Флорида, еден убиен и повеќемина ранети (ВИДЕО)