СВЕТ

Сирија: Експлозија на автомобил-бомба, има загинати

При експлозија на автомобил-бомба загинале најмалку осум цивили во североисточниот дел на Сирија, во близина на градот Тал Абијад, кој е под контрола на Турција, соопшти Турското Министертство за одбрана.

Министерството наведе дека 20 лица се повредени во нападот, обвинувајќи ги за тоа сириските курдски сили.

На 9 октомври Турција започна воена операција во североисточниот дел на Сирија против курдските Сили за заштита на народот, кои Анкара ги смета за терористичка организација и сириски огранок на Курдската работничка партија (ПКК)

Поврзани вести

Пекинг одбива да го испита потеклото на коронавирусот пред конечно да ја победи пандемијата

Stefanija Kuzmanovska

Студентите во Грција против последните промени во законите за образование

Навални: Трамп не го осуди нападот со хемиско оружје врз мене

Никола Поповски

„Супер вторник“: Обид на демократскиот центар да го запре Сандерс

Д-р Кон: Коронавирусот ги проби бариерите во Србија, невозможно е да се следат сите контакти

Маж на околу 60 години во САД почина откако земал антималариски лек без рецепт за лекување од Ковид-19