Вести СВЕТ

Ситуацијата во САД е надвор од контрола: Полицијата пука врз граѓани кои снимале од своите дворови (видео)

Ситуацијата во САД излезе надвор од контрола. Протестите за убиството на Џорџ Флојд траат веќе шест дена, а луѓето излегле на улиците во повеќе од 100 американски градови. Немири избувнале во Вашингтон, Њујорк и во многу други градови, а полицијата уапсила неколку илјадници луѓе.

Властите во Вашингтон вовеле полициски час, затоа што бројни полициски сили не успеале да ги задржат демонстрантите, собрани околу Белата куќа, дури и по неколку часа. Неколку пожари биле подменати во непосредна близина на местото каде престојувал претседателот на САД, така што Трамп на крајот бил префрлен во бункер заради сопствена безбедност.

Полициските вооружени сили без проблем одговарале со сила на секој потег на демонстрантите, фрлајќи шок бомби и солзавец, а најновата снимка која стигнува од Минесота покажува дека се употребува сила врз граѓаните кои не се наоѓаат на улиците.

Имено, еден човек биле ранет со гумен куршум само затоа што стоел во својот двор и снимал полициски кордон и оклопно возило што минувале покрај неговата улица.

This is America in 2020. It’s sickening. And people are still asking why are we mad⁉️I’m mad because my son is 13 years old and this is the world he’s growing up in. He’s seeing how much his life matters right in front of his eyes. It’s sad. It’s scary. I stand with all the families demanding justice. #justiceforgeorgefloyd #justiceforahmaudarbery #justiceforbreonnataylor

Gepostet von La La Anthony am Sonntag, 31. Mai 2020

Поврзани вести

Состојба со КОВИД-19 во светот до 20 часот

Влатко Зорба

Ова е жената која го откри новиот коронавирус, одговори дали настанал во лабораторија

Мал број Американци имаат доверба во информациите на Трамп за коронавирусот

Влатко Зорба

Италијански експерти: Се очекува голем пад во бројот на новозаразени во Ломбардија

За еден ден 349 мртви и 3.233 новозаразени лица во Италија

Северна Кореја минува низ тешка економска криза, изјави Ким Џонг-ун

Maja_Serafimova