Регион СВЕТ

Словенечката полиција на граница откри 12 деца кои билe скриени во затворени вагони со глина

Словенечката полиција на граничниот премин Добова кон соседна Хрватска, откри 12 деца кои билe скриени во затворени вагони со глина.

Меѓу децата имало и 14-годишно девојче кое било бремено.

Овие 12 деца се само дел од група во која имало 30 мигранти, а се обиделе илегално да влезат на словенечка територија. Најголем дел од нив биле од Ирак, Сирија, Иран и од Авганистан.

Луѓето биле скриени во затворени вагони во кои немало доволно кислород. Веднаш се префрлени во медицинскиот центар во Брежице.

Поврзани вести

Кремљ ги отфрла обвинувањата за сајбер напади и мешање во изборите

Stefanija Kuzmanovska

Асад: Убиствата се начинот на кој САД работат со децении, ништо нема да ги спречи

Никола Поповски

Со какви цени Грција пречекува туристи годинава?

Влатко Зорба

Трамп: Немам проблем со носење маска и ако луѓето се чувствуваат добро со маска треба да се носи

Северна Кореја: Денуклеаризацијата веќе не се наоѓа на дневен ред на разговорите со САД

Корона влезе во студентските домови во Белград, заразени 20 студенти