Регион СВЕТ

Словенците за епидемијата на коронавирус и полицискиот час: „Страдаме поради одлуките на Јанша“

Словенечките новинари Роберт Ботери и Јуро Тепин сметаат дека одлуката за воведување полициски час во Словенија е претерана и неефикасна поради огромниот број случаи на коронавирус.

Во интервју за „Индекс.хр“, Ботери, вели дека во 21 часот сите се дома, освен оние кои одат на работа или се враќаат од работа.

„Само во Марибор вчера, организирано од некои љубители на фудбалот, стотина претежно помлади луѓе демонстративно излегоа пред градското собрание,  таму беа половина час, полицијата ги опколи, некои ги легитимираше, некои ги казни, но немаше судир или апсење“, вели Ботери.

„Двајца адвокати тврдат дека полицискиот час е неуставен“

„Покрај тоа, двајцата адвокати веднаш побарале од Уставниот суд да размисли за воведувањето полициски час, за кој тврдат дека е неуставен. Патем, луѓето го прифатија како уште една глупост на оваа влада. И прифативме дека мора да носиме маски кога одиме на прошетка во парк затоа што тврдат дека вирусот лета низ воздухот кога трчате, но сепак се почитува“, вели Ботери

„Проблемот е што вирусот влезе во домовите за стари лица“

Тој потсетува дека животот во Словенија не се чинел нормален од петокот, откако „нема отворени кафулиња и ресторани, не можете да одите на кафе во текот на денот, можете едноставно да го носите со вас, така што луѓето земаат кафе и одат на клупа во парк, додека тоа е дозволено.“, вели Ботери.

Според него, на никого не му е тешко да биде дома во 21 часот кога ноќите се ладни, „но сите знаеме дека ова е глупост. Проблемот е друг, вирусот влезе во домовите за стари лица, ниту еден полициски час не помага таму. Сега, некои луѓе од старечките домови се селат во училишни спортски сали, бидејќи учениците од прво до шесто одделение одат на училиште тука, други основци и средношколци се дома “.

„Во Шкофја Лока, од старечкиот дом се преселија оние кои не беа заразени во салите таму направија неколку посебни простории, но училиштето нема греење ноќе, а старите лица сега се без греење. Во последната анкета, само 30 проценти од луѓето ги одобруваат потезите на владата, односно 30 проценти од луѓето се сомневаат дека оваа влада е способна воопшто да се справи со тоа. И многу од нив се виновни за она што се случува во Хрватска, каде Словенците заминаа на одмор, се заразија, го вратија вирусот во Словенија и тој започна да се шири. Летото имаше малку случаи, некои денови ги немаше и тогаш беше крајот на август, но тогаш имавме по 50 на ден, денес имаме 1500“, вели Ботери.

„Страдаме поради одлуката на Јанша да не ја затвори границата со Хрватска ова лето“

Јуро Тепин, главниот уредник на порталот „24ur“, прашува зошто полицискиот час започнува во девет навечер. Ако тоа е обид да се спречат младите да го пренесат вирусот, тогаш полицискиот час може да започне подоцна, забележува Тепина и потсетува дека и онака младите не излегуваат пред 22 часот.

„Тука, се чини дека владата се обидува да ја искористи ситуацијата за да ја истурка својата политичка агенда заедно со борбата против вирусот. Јанез Јанша секогаш сакаше да се претстави како менаџер на кризи, а сега страдаме поради неговата одлука да не ја затвори границата со Хрватска ова лето. Тој идеолошки ја исчисти партијата од сите оние кои му беа внатрешни противници и сега има многу мал персонал. Затоа имаме проблем, бидејќи ниту полицијата, ниту епидемиолозите немаат многу професионални луѓе, па тие комуницираат на тотално збунувачки начин“, вели Тепин.

„На пример, раководителот на епидемиолошката служба еднаш дури рече дека медиумите не треба да покажуваат луѓе на власт без маска. Во основа, владата презема мерки што не чека да ја види нивната ефикасност, а ние го имаме првиот полициски час во Словенија по 78 години. Од една страна, луѓето се плашат од вирусот и се согласуваат со некои мерки, а од друга страна, ова го сфаќаат како политичка мерка“, заклучува Тепин.

Рекордни 1.503 случаи на коронавирус се потврдени во Словенија во последните 24 часа, покажуваат неофицијалните податоци објавени денес од порталите блиски до владата.

Словенечката влада прогласи епидемија, а од вчера е воведен полициски час во траење од 21 до 6 часот наутро. Забраната за собирање на повеќе од шест лица стапи на сила, наместо претходните 10. Забраната за движење меѓу регионите сè уште важи, со одредени исклучоци.

Поврзани вести

Руски пранкери го насамариле претседателот на Европскиот парламент: Лажно се преставиле како Тихановскаја (аудио)

Никола Поповски

Неверојатна снимка од Белград: Возач на автобус со шипка ќе воведува ред во сообраќајот (видео)

Никола Поповски

Пекинг без хоспитализирани пациенти со Ковид-19

Никола Поповски

Папата Франциск: Ќе мора да донесеме важни одлуки за користењето на природните ресурси

Орбан се пофали со внукот на Фејсбук

Кон тужбата против Ишгл се приклучуваат околу 4.000 германски туристи заразени со коронавирус