СВЕТ

Состојбата на полотот не е позната: Двомоторен авион 414 се урна врз куќа

Мал авион се урна и експлодираше во Њу Џерси, при што се запалија две куќи, а состојбата на пилотот не е позната.

Двомоторен авион 414 се урна врз куќа во областа Вудбриџ во 11 часот по локално време, соопшти американската Сојузна управа за авијација.

„Во куќата врз која падна авионот немало никој, но пожарот се проширил и кај соседната куќа каде што една жена успеала да се спаси“, рече градоначалникот на Вудбриџ, Џон Макормак.

Тој додаде дека пожарот е под контрола.

Властите соопштија дека авионот тргнал од Лизбург во Вирџинија само со пилотот. Летал кон аеродромот кој се наоѓа на околу шест километри од местото на несреќата.

Времето во таа област за време на несреќата било облачно и магловито.

Поврзани вести

На албанското крајбрежје пронајдена е мртва гигантска желка од видот „Карета“

Израел оди кон трети избори за една година

Тројца од деветтемина новозаразени во Хрватска се лекари: Молчеле дека биле на скијање во Австрија

Оваа крвна група е најподложна на потешки симптоми на коронавирус

СЗО: Околу 3,4 проценти од луѓето кај кои е потврден Ковид-19 починаа, што е далеку повеќе од стапката на смртност од сезонски грип

Се помалку делфини и се повеќе смет во Црното Море