СВЕТ

Спасени 44 мигранти од Средоземното Море

Екипажот на шпанскиот хуманитарен брод „Опен армс“ денеска соопшти дека спасил 44 мигранти од дрвен чамец со кој по Средоземно Море патуваа од Африка кон Европа.

Мигрантите биле лоцирани синоќа во територијалните води на Малта, 80 километри од италијанскиот остров Лампедуза.

Помеѓу 44 спасени мигранти 38 се мажи, четири жени, четиригодишно момче и едно бебе. Сите мигранти се во добра здравствена состојба.

Поврзани вести

Џинпинг: Решавањето на прашањето на Макао и Хонг Конг е целосно внатрешна работа на Кина

Направен тест за Ковид-19 по принципот на тој за бременост

Уапсен мажот кој киднапирал и држел во изолација цело семејство

user4

Новите мерки на Пекинг предизвикаа протести во Хонг Конг

Stefanija Kuzmanovska

Иран наскоро може да се соочи со нов бран заразени од коронавирус

Грчкиот Парламент даде зелено светло за законот за право на глас за Грците кои живеат во странство