Регион СВЕТ

Срби измислиле клима против корона

Српските инженери дизајнирале клима уред кој го прочистува воздухот и ја намалува концентрацијата на вируси.

Инженерот Милан Зрниќ го зазеде петтото место со овој уред во конкуренција за технолошка иновација, а неговата клима, која штити од коронавирус, треба да помогне во сите објекти што имаат централизиран систем за климатизација и вентилација.

„Тој работи така што се шири воздух низ објектот и минува низ нашиот систем, воздухот е стерилизиран, сите ДНК вируси и бактерии се убиени, не само ковид 19 вируси. Системот е долгорочен и универзален“, рече Зрниќ за ТВ Прва.

Добро е што овој уред може да се надогради на постојните системи, а објектите што ќе се градат ќе бидат задолжителни.

Поврзани вести

Продемократските кандидати освоија околу 45 проценти од местата на локалните избори во Хонг Конг

Во Србија лажна тревога за заболен од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Живот во изолација заради коронавирусот: Жителите на Вухан од терасите ја пеат химната (ВИДЕО)

Најмалку 30 мигранти се удавија во близина на Тунис, меѓу нив има и деца

Stefanija Kuzmanovska

Најмалку едно лице загина во силен земјотрес што ги погоди Филипините

Maja_Serafimova

Отворена истрага за убиството на притворен Афроамериканец во Денвер (ВИДЕО)