Регион СВЕТ

Србија во паника: Едно лице купило 1800 маски од аптека; Министерот за здравство апелира за смирување

Министерот за здравство на Србија,  Златибор Лончар изјави дека еден човек денес купил 1.800 маски во аптека во Панчево и им порача на граѓаните да не прават такви работи.

„Ве молам, не го правете тоа, има доволно маски, има доволно од сè“, рече Лончар.

Тој исто така им рече на граѓаните да не прават лажни повици за коронавирус и повтори дека во моментов нема регистрирани случаи во Србија.

„Ние ангажираме огромни ресурси и кога ќе дојде еден повик, пет лица во истата секунда треба да земат опрема и да ја користат одеднаш, а прашањето е што од таа опрема може да се користи повторно, бидејќи има предмети за еднократна употреба“, рече Лончар.

Тој изјави дека вирусот, како и секој вирус, ќе го помине својот тек и дека затоа не треба сè да запре или да се паничи.

„Штом тој се појави во Србија, ќе ве известиме, но ве повикувам да ги следите упатствата издадени од оваа професија“, подвлече Лончар.

Министерот за здравство потсети дека симптомите и последиците од коронавирусот биле многу помалку отколку кај обичните грип и повтори дека нема причина за паника.

Поврзани вести

Марковиќ го предупреди митрополитот Амфилохије да не поттикнува немири во Црна Гора

Белата куќа се подготвува за можен втор бран на коронавирус наесен

Кој е Џо Бајден: Живот исполнет со трагедии, близок е со Барак Обама…

Никола Поповски

Потресна исповед на медицинска сестра: „Кога некој ќе умре од КОВИД-19, најлошо е кога ќе почне да му ѕвони телефонот“

Полицајците обвинети за убиството на Џорџ Флојд на судењето меѓусебно се обвинувале

Александар Петровски

Токио: Ќе биде тешко да се организира ОИ без ефективна вакцина

Stefanija Kuzmanovska