СВЕТ

Српска професорка: Ким Јонг Ун е претпазлив поради коронавирусот, му се допаѓа вниманието

Професорката на Факултетот за политички науки во Белград, Драгана Митровиќ, изјави дека е веројатно лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун да е жив, но претпазлив поради Ковид 19, пренесува „бе92“.

Таа потсети дека бизарни вести од Северна Кореја отсекогаш имало поради затвореноста на земјата.

„Според профилот на севернокорејскиот лидер, нему му се допаѓа тоа што целиот свет за него затоа што е иритиран од ситуацијата со преговорите во САД. Тие се во застој. Од друга страна, Северна Кореја ја продолжува својата ракетна програма, што се докажа со рекордно лансирање во март. Можно е тој да има некои здравствени проблеми“, додава таа.

Таа заклучува дека не можеме да судиме во овој вртеж со лажни вести.

Поврзани вести

Бурата Кијара денеска ќе ја погоди Велика Британија, ветрови и од 120 километри на час

Александар Петровски

Европа без „евтини“ сезонски работници, овошјето и зеленчукот гние на нивите

Stefanija Kuzmanovska

Австралијците гневни на премиерот, со пцовки и навреди го пречекаа во областите зафатени со пожари (ВИДЕО)

„Дојче Веле“: Зошто сезонските работници во Германија се обвинети дека се криминалци?

Советот за човековите права на ООН ќе расправа за расистичките проблеми: Ќе се обрати братот на Џорџ Флојд

Италијански институт: Коронавирусот на маските останува со денови!