Регион СВЕТ

Српски доктор открива што е најопасно во епидемијата на коронавирусот (ВИДЕО)

Доктор Горан Белојевиќ од Србија вели дека во овие времиња треба да заборавиме на гушкање, да се бакнуваме, да се ракуваме… На прашањето што може да послужи ако немаме маска, докторот вели дека можеме да земеме секаква крпа што можеме да ја провриеме.

– Може да биде крпа од платно што може да се носи еднаш, но веднаш по носењето мора да ја провриете. Ако кашлате или кивате во неа, таа е контаминирана и фрлете ја – објасни лекарот.

Кивањето – ураган на вирусот

Говорејќи за ширењето на вирусот, тој изјави дека кога некој кива, треба веднаш да се свртиме.

– Вирусот лета низ воздухот и ако некој направи, тоа е вистински ураган на вирусот и треба веднаш да се свртиме и буквално да бегаме од него. Затоа, не е време за јавен превоз бидејќи инфекцијата може лесно да се пренесе. Треба да се движиме на кој било друг начин, пеш, со автомобил и на отворено колку што е можно – рече тој.

Лекарот се осврна и на средства за дезинфекција, изјавувајќи дека тие се најдобриот алкохол, повидон јод … и дека е добро да се исчисти сè што е можно повеќе.

Носот и устата се најкритични места

– Кога ги чистиме површините, телефонот и сè друго, правиме нешто што се нарекува санитација, односно делумно убиваме вируси. Ова е важен процес на заштита затоа што убива дел од вирусот и многу е важно колку вируси влегуваат во телото затоа што мора да има доволно за да го совладаат за да потклекне. Со санитација го намалуваме бројот на вируси што влегуваат во носот и устата – објасни тој.

Тој наведе дека носот и устата се најкритични места низ кои влегува вирусот.

„Не треба да се ставаат прсти во устата, гризењето на ноктите и чачкање на носот е многу опасно во овие ситуации“, рече тој, додавајќи дека мажите со брада не треба да го рибаат лицето, туку да одржуваат нормална хигиена.

Кога станува збор за облеката, Белојевиќ вели дека облеката во која сме биле надвор треба прво да се истресе.

– Најдоброто средство за дезинфекција на облеката е пеглање на пареа. Пареата на 100 степени Целзиусови и високата температура сигурно ги убива вирусите, тоа е одлична дезинфекција, дури и подобра од алкохолот. Затоа сè што можете да пеглате, сè што можете гответе, користете средства за чистење на пареа …- вели тој, додавајќи дека чевлите треба да се избришат со влажен сунѓер за да се отстрани прашината и со него дел од вирусот.

– Овој вирус е многу заразен, од 100, дури 90 заболуваат. Затоа секогаш треба да носите маска, да бидете на растојание и, се разбира, да ги миете рацете. На пример, кога земате пари, што е многу контаминирано, не треба да ги дезинфицирате, туку веднаш потоа да ги измиете рацете – заклучи тој.

Видот на сапун не е важен

Не е важно со каков вид сапун ги миете рацете. Секој сапун е добар само ако се држи добро. Цврстиот сапун се чува на метална решетка, мора да биде сув, не влажен и во сад затоа што таму може да се развијат вируси. Течниот сапун треба да биде во сад, за да нема надворешен контакт со рацете.

Пејте песна додека миете раце

Се препорачува да ги миете рацете 20 секунди и бидејќи луѓето можеби не знаат колку време е, тогаш се препорачува да пеете „Денес е прекрасен ден“. Кога ќе ја отпеете целата песна, миењето на рацете е готово.

Алкохол, марамчиња, гелови …

Не е неопходно да се користи алкохол после миење на рацете. Алкохолот е погоден за употреба, како и влажни марамчиња, или гел, што е малку поскапо. Алкохолот може да се користи така што со мала количина од шишето се тријат рацете. Кога сте дома, сепак е најдобро да ги миете рацете. Секогаш е подобро да ги миете рацете отколку да триете алкохол со валкани раце, на пример. Најдобро во секој случај е и едно и друго и миење раце и алкохол.

Не користете асепсол

Асепсол не е ефикасен против вирусот. 70% алкохол или било кој хлорен препарат се користи против вирусот. Препораката е да биде жавелска водa – натриум хипохлорит.

Тој е подготвен за употреба во готов раствор и може да се направи со мешање со вода во препорачана пропорција (прочитајте ги упатствата). Може да се користи за дезинфекција на рацете и предметите.

Поврзани вести

Бајден со навредливи зборови кон работник во фабрика за автомобили во Детроит (видео)

Бајден ја бакна внуката во уста, тоа предизвика лавина негативни коментари на социјалните мрежи

Александар Петровски

Бројот на невработени во Словенија се зголеми за 19,9 проценти на годишно ниво во април заради коронавирусот

За што разговараа Трамп и саудискиот принц?

Stefanija Kuzmanovska

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Никола Поповски

Во Србија од коронавирус заразени 27 деца

Влатко Зорба