Регион СВЕТ

Српски епидемиолог: Вирусот буквално дивее, се плашам дека може да биде уште полошо

Вирусот е надвор од контрола, а кога е така, за мене секоја епидемија е алармантна. Но, нејзиното ширење може да се запре, не е доцна. За таа цел, треба да ги почитуваме пропишаните мерки, да имаме доверба во епидемиолозите, да ги заштитуваме здравствените работници, но улогата на медиумите е важна. Без тоа, оваа чума не може да биде ставена под контрола.

Ова се зборовите на д-р Зоран Вучиниќ, пензиониран епидемиолог од Ужице, кој во својата 35-годишна кариера се борел против треска од глувци, свински и птичји грип и многу други епидемии. Тој остана познат по тоа што секоја епидемија ја гасел во самото жариште, никогаш од канцеларијата.

– Имам многу години работа зад мене, но никогаш не сум сретнал таков потенцијален вирус. Во овој момент, кога вирусот беснее во Србија, буквално дивее, епидемиологијата не игра голема улога. Сега е важно да ги зачуваме нашите здравствени работници, медицинските лица на кои им се восхитувам. Тие горат на работа, тивко се заразуваат, исчезнуваат. Ним им е потребна помош. Немојте да носите маски и да не одржувајте растојание за себе, мене, направете го тоа за нив. Не им треба аплауз, туку нашата солидарност, така што притисокот врз болниците е што е можно помал, за да можат да се релаксираат и да решат многу работи. Никој не се прашува како е да се работи во скафандер, како и каде да се сместат сите пациенти – вели епидемиолог од Ужице.

– Исто така мислев дека ќе имаме поинаква слика ова лето. Но, ова не е грип, ова е болест со која не сме имале шанса да се справиме. Како мене ми требаше да одам да ја потиснувам епидемијата на глувчешка треска кога зад мене беа делата на Божо Антонијевиќ, Мирјета Обрадовиќ, професори, искусни луѓе. Знаев каде одам, што ме чекаше, знаев да се заштитам себеси и другите околу мене. Не знаеме многу работи за короната. И она што го знаеме треба да го користиме, а тоа е носење маски, држење растојание, останување во затворено со сите мерки на заштита. Ајде да ги прилагодиме луѓето на тековните мерки. Некои ќе речат „какви епидемиолози сте ако се борите против вирусот само со маска и оддалеченост“, но таков е и во моментот. Како што ќе се однесуваме сега, така ќе поминеме во есен – продолжува д-р Зоран Вучиниќ.

Во вирусологијата и епидемиологијата, постои термин скок на бариери и се чини дека е токму тоа. САРС и МЕРС беа неуспешни скокања на бариери на видови, короната е, рече тој, успешна. Д-р Вучиниќ отфрла каква било теорија за короната како вештачки направен вирус.

– Ако тоа беше вештачки направено, лесно ќе се решеше. Кај животните има многу болести што ги нарекуваме чума и колера. Ова е местото каде што животното, најверојатно, се споило со човечкиот вирус и тие создале нов вирус. Тоа е еден вид бариера. Добивме еден сосема нов, непознат вирус. Ковид-19 не беше создаден во декември, од некаква експлозија, потребно е долго време да се случи овој процес. Според мое мислење, вирусот влезе во ќорсокак. Многу вируси влегуваат во телото, прават дар-мар, ние ги исфрлуваме, и исчезнуваат. Загрижен сум за тоа каде оди вирусот и каде ќе запре. Исто така, се плашам дека короната не ја покажа својата целосна сила. Длабоко верувам дека постојат решенија затоа што ова е глобален проблем. Непотребно е да се каже, ова е втор пик на првиот бран, првиот од вториот и слично. Да го оставиме сега тоа. Ова е неговиот пат на ширење, тој е во неговата природна експанзија – вели д-р Зоран Вучиниќ.

Поврзани вести

При нападот над Ал Багдади помогнале и Турција, Ирак и Курдите

Maja_Serafimova

Лидерите на опозицијата во Црна Гора ја договорија новата влада: Усогласивме четири принципи

Грција: Пописот во Албанија ќе покаже колку се почитуваат правата на малцинствата

Никола Поповски

Остин: Ранети неколку полицајци, напаѓачот се забарикадирал

Stefanija Kuzmanovska

Карди Би го интервјуираше Бајден: Кажете ми ја најлошата вистина

Stefanija Kuzmanovska

Најмалку 10 приведени во Солун, откако анархисти упаднаа во турскиот конзулат

Maja_Serafimova