Вести СВЕТ

СЗО: Jа зголемивме нашата проценка за ризикот од ширењето на Ковид-19 на многу висок на глобално ниво

Светската здравствена организација објави дека ризикот од ширењето на новиот коронавирус е „многу висок“, откако вирусот се прошири во најмалку 49 земји.

– Jа зголемивме нашата проценка за ризикот од ширењето и ризикот од изложеност на Ковид-19 на многу висок на глобално ниво, изјави директорот на СЗО Тедрос Гебрејесус.

– Се наоѓаме на највисоко ниво на предупредување или на највисоко ниво на проценка на ризикот во однос на ширењето и во однос на влијанието, изјави доктор р Мајк Рајан, извршен директор на програмата за вонредни здравствени состојби на СЗО.

Тој додаде дека зголемувањето на степенот на ризик не се обидува да ги алармира или да ги исплаши луѓето.

– Ова е проверка на реалноста за секоја влада на планетата: Разбудете се. Подгответе се. Овој вирус можеби е на пат и треба да бидете подготвени. Вие имате должност кон вашите граѓани, вие имате должност светот да биде подготвен, истакна Рајан.

Поврзани вести

Меркел не се согласува со мислењето на Макрон дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“

Студент пукал на колеги во Русија, а потоа се самоубил (ВИДЕО)

Најмалку 105 уапсени на годишнината на „Жолтите елеци“

Камерите забележаа стравични глетки од земјотресот во Загреб (ВИДЕО)

Александар Петровски

Бројката починати од коронавирусот достигна 3.000

Џонсон примен во болница

Влатко Зорба