Вести СВЕТ

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски

СЗО издаде соопштение во кое се вели дека наскоро ќе објават нови упатства за употребтаа на заштитните маски во борбата против коронавирусот.

„Ако треба да се носат маски, тогаш тоа треба да биде сигурно и правилно. СЗО има нови упатства, кои ќе ги објави наскоро во врска со носењето маски, нивното отстранување и фрлање во ѓубре. Истражувањата се доста ограничени во оваа област, но ги охрабруваме земјите што размислуваат да воведат маски за општата популација да ја испитаат нивната ефикасност. Маските не можат да запрат пандемија. Државите сè уште треба да ги бараат, тестираат и изолираат луѓето заразени од коронавирус “, рече Тедрос Аданом, генерален директор на СЗО.

Поврзани вести

Маските и социјалната дистанца ќе ни станат секојдневие?

Трамп повторно се обрати: „Прават се за да исчезнат моите гласови!“

Stefanija Kuzmanovska

Црни бројки во Шпанија, 84 лица починале

Никола Поповски

Поранешна европратеничка под истрага за проневера на јавни средства

„Коронавирусот е како жeнa: Прво се обидувате да ја контролирате, а потоа…“

Хотелите во Русија се должни да ги пријават вонбрачните двојки на инспекција

Влатко Зорба