Вести СВЕТ

СЗО: Ковид-19 не се пренесува преку храна

Светската здравствена организација соопштила дека нема докази дека коронавирусот се пренесува преку храна и дека луѓето не треба да се плашат дека Ковид-19 ќе влезе во ланецот со исхрана.

Реакцијата дојде откако два кинески градови објавија дека траги од вирусот биле пронајдени во замрзнати пилешки крилја од Бразил и замрзнати ракчиња од Еквадор.

„Луѓето не треба да се плашат од спакуваната храна или храната што се испорачува, затоа што нема докази дека вака се пренесува вирусот“, изјавил на прес-конференција шефот на програмата за итни случаи на СЗО, Мајк Рајан.

Епидемиологот на СЗО, Марија Ван Керхове изјавила дека стотици илјади пакувања биле тестирани во Кина, а траги од вирусот биле пронајдени во помалку од десет.

Бразилското Министерство за земјоделство соопштило дека побарале појаснување од Кина, додека министерот за економија на Еквадор, Иван Онтанеда за Ројтерс изјавил дека протоколите биле строго следени за време на преработката и пакувањето на храната и дека тие не можат да бидат одговорни за она што се случува кога производите ќе го напуштат Еквадор.

Поврзани вести

Откако Италија ќе се отвори за туристите тие нема да одат во карантин

Во последното деноноќие во Албанија регистрирани се само шестмина новозаразени со Ковид-19

Во Црна Гора пад на туристичката посета за 92 отсто

Шефот на Кабинетот на Трамп: Изборите ќе се одржат на 3 ноември

Влатко Зорба

СЗО жали за одлуката на САД за прекинување на нејзиното финансирање

Бајден ќе ја прифати номинацијата на демократите – виртуелно

Stefanija Kuzmanovska