Регион СВЕТ

Тачи најави: Патувам во Хаг на разговор

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, најавил дека ќе отпатува во Хаг во понеделник на покана на Специјалното обвинителство.

Тачи на својот профил на Фејсбук објавил дека ќе разговара со судските обвинители во Хаг, непосредно откако Специјалното обвинителство објави дека против него поднело обвинение за воени злосторства.

Qytetarë të nderuar të Republikës së Kosovës,Në këto dy dekadat e fundit shumë pjesëtarë të UÇK-së u ballafaquan me…

Gepostet von Hashim Thaçi am Mittwoch, 8. Juli 2020

Тој ги повика граѓаните „да му се придружат на него и неговите другари во соочувањето со предизвиците со кои се соочува државата“, тврдејќи дека тој и другите поканети во Хаг „се соочуваат со достоинство и интегритет со меѓународната правда“.

„Граѓанското единство, меѓуетничкиот соживот, институционална стабилност и довербата во институциите се неопходни за Косово да ја реализира својата визија за членство во НАТО, Европската унија и одржување на вечното пријателство со САД“, напишал Тачи, а пренесуваат српските медиуми.

Поврзани вести

Грчки министер сам ќе плати 12 илјади евра за кршење новогодишна пита со паричка за вработените

СЗО предупреди: И младите може да бидат заболени од Ковид-19

Сателитски снимки ги покажуваат размерите на катастрофата во Бејрут

Пронајдени две искасапени девојки: костим за капење причина за трагедијата

Stefanija Kuzmanovska

Франција: Надминат е прагот од 25.000 смртни случаи како последици на новиот коронавирус

Палмер: Иднината на Западен Балкан е во регионалната соработка и интеграцијата во европското семејство

Stefanija Kuzmanovska