Вести СВЕТ

Техеран демантира дека САД извршиле кибер напад врз Иран

САД извршија тајна кибер операција против Иран по нападите на 14 септември врз нафтените постројки во Саудиска Арабија, за што Вашингтон и Ријад го обвинуваат Техеран, изјавија два американски неименувани претставници.

Тие наведоа дека операцијата била извршена кон крајот на септември и дека целта на операцијата била да се намали способноста на Техеран за ширење на „пропаганда“.

Иранскиот министер за комуникации и информатички технологии Мохамад Џавад Азари-Јахроми на денешната прес-конференција запрашан за американскиот кибер напад изјави дека (САД) „сигурно тоа го сонувале“.

Поврзани вести

Операција на војската и полицијата во Тајланд откако војник уби најмалку 17 лица

Александар Тодески

Бразилски пратеник поднесе предлог закон – сечење раце за корупција

Либиската војска неуспешно тестираше советска ракета „Термит“ (ВИДЕО)

СЗО не може да ја потврди ефикасноста на „Ремдесивир“

„Бритиш ервејс“: Откажани скоро сите летови за Кина; Русија со проверка на сите туристи

Никола Поповски

Повеќе од 5.600 заразени за 24 часа во Велика Британија

Влатко Зорба