Регион СВЕТ

Тензии во косовската владина коалиција: Мустафа му замери на Курти по предлогот за укинување на таксите за Србија

Претседателот на косовскиот Демократски сојуз (ДСК), Иса Мустафа, чија партија е член на владејачката коалиција, му замери на косовскиот премиер Албин Курти затоа што предлогот за делумно и условно укинување на даноците за српските и производите на БиХ не беше претходно разгледуван од Владата.

Мустафа пред средбата со Курти рече дека предлогот требала да го разгледа владата синоќа пред нејзиното објавување. Лидерот на ДСК вели дека сега треба да се осврне на експлицитното барање на САД кои бараат целосно укинување на даноците без мерки за реципроцитет.

„Имаме експлицитно барање од САД да се укине таксата, без мерки за реципроцитет“, рече Мустафа, истакнувајќи дека има и став на ЕУ што го поздрави предлогот на Курти.

Мустафа верува дека претставниците на Приштина треба да разговараат со претставниците на меѓународната заедница, САД и ЕУ, со цел да се најде прифатливо решение за, како што рече, „обете страни“. Потребно е прифатливо решение за да се отстранат таксите, но исто така, како што рече, „да ја принуди Србија да се откаже од сите нетарифни мерки и кампањата што ја води за непризнавање на Косово“.

Ова, смета Мустафа, ќе го отвори патот за континуиран дијалог и, како што рече, „взаемно признавање“.

– Мислам дека сè уште имаме простор да седнеме со Движењето за самоопределување и да ги видиме сите можности, да најдеме решение што зачува партнерство со САД и ЕУ, затоа што изолираното Косово нема перспектива или иднина – рече Мустафа во изјавата за телевизијата „Клан Косово“.

Тој вели дека ниту го поддржува, ниту се спротивставува на предлогот на Курти за укинување на таксите, но дека владата требаше да даде изјава претходно.

„Одлуките се објавуваат само по одобрувањето од владата“, Мустафа е јасен.

Тој истакна дека без оглед на тоа што вели Курти, тоа е владино прашање, како и фактот дека САД јасно ставија до знаење дека не прифаќа делумно и условно укинување на таксите.

„Ние сме во време кога треба да слушаме што велат САД, да се здружиме со нив и да го решиме овој проблем“, изјави Мустафа.

Поврзани вести

Намален бројот на новозаразени во Чешка: Што е тоа „паметен карантин“?

Вучиќ: Србија ќе купи оружје од Израел и ќе отвори дипломатска мисија во Ерусалим

Кандидат за наследник на Меркел заболе од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Две ракети ја погодија Зелената зона во Багдад

Aвтобус влета на преполна автобуска постојка – 13 повредени

Влатко Зорба

Блиц: Што претставува борбата против контроверзниот Закон за верска слобода во Црна Гора?

Никола Поповски