Вести СВЕТ

Тестовите за антитела што покажуваат дали луѓето биле заразени со коронавирусот не се целосно сигурни

Тестовите за антитела што покажуваат дали луѓето биле заразени со коронавирусот не се целосно сигурни и треба внимателно да се користат, тврди Американското здружение на лаборатории за јавно здравје и Државниот совет на епидемиолози.

Во изјавата се предупредува дека тестовите за да се утврди дали има антитела во крвта може да покаже дали некој е заразен, но не е јасно дали антителата на лицето значат дека се имуни на новата инфекција, јачината на имунитетот или колку долго ќе биде имун.

„Серолошките тестови не треба да се користат за одлуки како што се враќање на работа, потреба од употреба на заштитна опрема или продолжување на мерки за физичко растојание, се додека не се појават повеќе докази за имунитет“, се вели во соопштението, пренесе Си-Ен-Ен.

Тие наведуваат дека може да се користат тестовите за да се утврди колку е распространет коронавирусот во заедница или популација, дали некое лице може да биде донатор на плазма и дали имало имунолошки одговор.

Поврзани вести

Експерти: Дезинформациите за коронавирусот уништуваат животи

Влатко Зорба

ДВ: Полувистинито и непотребно реалити-шоу на Трамп

Никола Поповски

Нови 2848 заразени во Хрватска, од нив 650 се во Загреб

Никола Поповски

Макрон ќе се сретне со Трамп пред самитот на НАТО

Перл Харбор: Морнар рани тројца цивили на Хаваи, па изврши самоубиство

Maja_Serafimova

Околу 50 луѓе од дом за стари лица во Сплит евакуирани поради коронавирус