Вести СВЕТ

Трагите водат кон пријателска земја: Кој се обидува да го отруе Трамп?

Пакетот со отровот рицин адресиран до американскиот претседател Доналд Трамп бил пресретнат пред да пристигне во Белата куќа, изјавија официјални лица за американските медиуми.

Пратката била откриена на контролен пункт во Белата куќа на почетокот на неделава, соопштија американските власти. Тие истакнаа дека супстанцијата е идентификувана како рицин, отров што природно се наоѓа во рицинусовите зрна.

Федералното биро за истраги (ФБИ) и тајната служба истражуваат од каде е пакетот и дали другите се испратени преку американскиот поштенски систем.

„Нема закана за јавната безбедност во моментов“, изјави ФБИ за Си-Ен-Ен.

Официјален претставник за Њујорк Тајмс изјави дека истражителите веруваат дека пакетот бил испратен од Канада. Извештаите велат дека присуството на рицин било потврдено по тестовите спроведени од ФБИ, пренесува Би-Би-Си.

Кралската канадска полиција (РЦМП) соопшти дека соработува со ФБИ за да се испита „сомнителната пратка до Белата куќа“.

Рицин се произведува со обработка на рицинусови зрна. Тоа е смртоносна супстанца која, ако се проголта, вдише или инјектира, може да предизвика гадење, повраќање, внатрешно крварење и престанок на работата на органите.

Не е познат противотров на рицин. Ако некое лице е изложено на рицин, смртта може да се појави во рок од 36 до 72 часа, во зависност од добиената доза, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Белата куќа и другите институции во минатото беа мета на напади на рицин со испраќање пакети. Еден човек од Мисисипи беше осуден во 2014 година на 25 години затвор за испраќање писма во прав од рицин до поранешниот претседател Барак Обама (Барак) и други официјални лица.

Четири години подоцна, во 2018 година, поранешен ветеран на морнарицата беше обвинет за испраќање отровни писма до Пентагон и Белата куќа.

Поврзани вести

„Белата куќа продолжува да работи, подготвена за нов мандат на Трамп“

Stefanija Kuzmanovska

Трамп против Твитер: Американскиот претседател ја потпиша уредбата со која ќе се ограничи заштитата на социјалните мрежи

Американците за „Црниот петок“ купиле доволно парчиња оружје да го вооружат секој маринец

Папата апелираше вакцини против корона да има и за најсиромашните

Влатко Зорба

Путин: Не сакаме да војуваме со никого

Нови мерки во Британија: Џонсон најави отворање на продавниците, салоните и спортските сали

Stefanija Kuzmanovska