Вести СВЕТ

Трамп ги прашува лекарите дали вакцината против грип може да помогне во лечењето од коронавирус (видео)

Претседателот на САД, Доналд Трамп, оствари состанок со група експерти за подобро да ја разбере заканата што ја предизвикува ширењето на вирусот Ковид-19.

Снимките од состанокот ги објави Белата куќа, а особено интересен момент е кога американскиот претседател го поставува прашањето: „Ако користите вакцина против грип, не мислите ли дека тоа би имало влијание врз коронавирусот?“

Одговорот на експертот на ова неочекувано и збунувачко прашање беше дека нема да има апсолутно никаков ефект.

Поврзани вести

Ердоган: Турција за шест месеци до две години би можела да врати околу милион сириски бегалци

Хрватски научник: Нов вид на коронавирус е доминантен во Европа, јас не би ја користел руската вакцина

Никола Поповски

ФБИ: Ирански хакери пристапиле до податоците на американски гласачи

Stefanija Kuzmanovska

Теохарис: Се стремиме границите за туристите да ги отвориме во јули

Гардијан: Неопходно е да се заострат рестриктивните мерки во Шпанија

Влатко Зорба

Во САД се бара да се забранат книги со ЛГБТ тематика

Влатко Зорба