Вести СВЕТ

Трамп ќе го потпише мировниот договор со Талибанците: Дали ова е крајот на војната во Авганистан?

Претседателот Доналд Трамп потврди дека САД наскоро ќе го потпишат договорот со Талибанците и авганистанската влада, што би им овозможило на трупите да се повлечат од земјата.

Американските трупи скоро повеќе од 20 години учествуваат во војната во Авганистан.

Државниот секретар Мајк Помпео ќе замине во Катар, каде ќе биде сведок на потпишувањето на договорот со Талибанците во Доха, додека министерот за одбрана Марк Еспер „ќе даде заедничка изјава“ со владата во Кабул, објави Трамп.

„Ако Талибанците и авганистанската влада ги исполнат овие обврски, ние ќе имаме силен пат напред да ја завршиме војната во Авганистан и да ги донесеме своите трупи дома“, се вели во истиот.

Американскиот претседател ги опиша претстојните заложби како „важен чекор кон траен мир во нов Авганистан, ослободен од Ал Каеда, Исламска држава и која било друга терористичка група што сака да ни наштети“ и го повика народот во Авганистан „да ја искористи оваа можност за мир и нова иднина “.

Поврзани вести

Италијанска докторка реши повеќе да не молчи за коронавирусот

Гаф на Ердоган на состанокот со Путин: Донесе роковник, па заборави да го затвори, камерите овековечија важен детаљ! (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

СЗО за коронавирусот : Нема причина за прогласување вонредна состојба

Никола Поповски

Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

user3

Нов силен земјотрес ја погоди Турција

Никола Поповски

Во Франција ќе бидат вратени единаесет џихадисти