Вести СВЕТ

Трамп призна: Имам сметка во кинеска банка

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека имал кинеска сметка во банка, пренесува „Њујорк Тајмс“.

Сметката е контролирана од Интернационалниот менаџмент на хотели „Трамп“ и локалните даноци се платени во периодот од 2013 до 2015 година.

„Сметката е отворена „за да се проучи потенцијалот за зделки со хотели во Азија“, изјавил за весникот портпаролот на Трамп.

Трамп ги критикувал американските компании кои прават бизнис во Кина и предизвика трговска војна меѓу двете земји.

Спротивно на оваа политика, написот во Њујорк Тајмс детално открива како американскиот претседател склопува бизниси во Кина. Тој бил особено активен во 2012 година со отворање на канцеларија во Шангај.

Добиените даночни записи покажуваат дека тој вложил најмалку 192 000 долари во пет мали компании формирани специјално за извршување на проекти во Кина во текот на неколку години.

Претходните написи во весникот покажуваат дека Трамп платил 750 американски долари федерални даноци во 2016 и 2017 година кога станал претседател, а 188.561 американски долари за локални даноци биле платени преку сметката на кинеската банка на „Трамп Интернешнл хотелс менаџмент“.

Американскиот претседател има многу деловни интереси и во САД и во странство. Овие вклучуваат терени за голф во Шкотска и Ирска и ланец луксузни хотели со пет ѕвезди.

Поврзани вести

Девет цивили убиени во воздушни напади на американските сили во Авганистан

Влатко Зорба

Ер Србија на 21 мај почнува со летови за четири европски дестинации, од 7 јуни и за Скопје

Мигранти убија мечка во Хрватска (ФОТО)

Која е градоначалничката на Вашингтон, која му пркоси на Трамп? (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Кремљ: Контакти меѓу Путин и Тихановска не се планирани

Stefanija Kuzmanovska

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата Black Lives Matter

Stefanija Kuzmanovska