Вести СВЕТ

Трамп се избламира: Сака да гради ѕид и во земја која воопшто не се граничи со Мексико! (ВИДЕО)

Американскиот претседател, Доналд Трамп за време на обраќањето во Пенсилванија, ветил дека новоизградениот ѕид против мигрантите, покрај Њу Мексико и Тексас, ќе поминува и низ Колорадо, иако таа американска држава воопшто не се граничи со Мексико.

„Тоа ќе биде величенствен ѕид кој ќе ја исполни својата задача, па мигрантите нема да можат да се прекачуваат преку него, ниту да се протнуваат“, рекол Трамп.

После тој говор се појавиле многу реакции на социјалните мрежи во кои се нагласува дека Колорадо е повеќе од 500 километри оддалечен од границата, па Трамп објавил твит во кој тврди дека ѕидот во Колорадо го споменал само на шега.

„Нема да градиме ѕид во Колорадо, но сите ќе имате корист од ѕидовите кои ги споменав“, напишал американскиот претседател.

Ѕидот долж границата со Мексико со кој би требало да се спречи илегалната миграција беше во средиштето на претседателската кампања откако Трамп во 2016 победи, но се доцни со неговата изградба затоа што Конгресот одбива да одобри финансиски средства.

Поврзани вести

АСЕАН повика на отворање регионален пазар

Влатко Зорба

Захарова: Криумчарите на нафта во Сирија се под надзор на САД

Влатко Зорба

Загадувањето на воздухот во Делхи достигна „неподносливо ниво“

Влатко Зорба

Во сараевскиот суд лажна дојава за бомба

Трамп прогласи вонредна состојба во САД поради коронавирусот

Никола Поповски

Гебрехесус: СЗО ќе и помогне на Србија во борбата против пандемијата