АНАЛИЗИ Вести СВЕТ

Трамп се приближува кон изборното ветување за враќање на американските трупи од Авганистан: Мировен договор со Талибанците?

Американската администрација најавува мировен договор со Талибанците. Американскиот претседател Доналд Трамп се приближува кон исполнување на залогот за враќање на американските трупи во изборната година, додека се поставува прашањето за стабилноста на Авганистан во иднина и улогата на Пакистан што може да биде клучна за мирот во соседна земја, јавија светските медиуми , а пренесува Радио Слободна Европа.

Сите знаци од безбедносната конференција во Минхен посочуваат дека САД и Талибанците најверојатно се приближуваат кон објавување на договор што би можел да го отвори патот за мировни преговори меѓу завојуваните страни и повлекување на американските трупи од Авганистан, пренесува BBC.

Тоа, како што истакнуваат британските служби, значи дека најдолгата американска војна би можела да се приближи до крајот и дека Трамп можеби ќе може да го испорача ветувањето за враќање на американските трупи дома.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео се состана со авганистанскиот претседател Ашраф Гани во Минхен, по што тој истакна дел од договорот што вклучува седумдневен договор за примирје меѓу САД и Талибанците.

Ако неделава помине без насилство, тогаш мировните преговори меѓу Талибанците и авганистанската влада за „постојан и сеопфатен“ прекин на огнот за целата земја ќе следат во рок од 10 дена. Конечно, тоа ќе доведе до повлекување на американските трупи, соопшти британскиот јавен сервис.

Сè уште не е целосно јасно со кого разговарале САД и во колкава мерка се претставени Талибанците, но разговорите се чини дека биле екстремно детални, проценува Би-Би-Си, во која се вели дека Талибанците се согласиле да не примаат, тренираат или собираат средства за меѓународни терористи во областите што тие го контролираат.

Влогот на администрацијата на Трамп и САД е голем, но тие се уште поголеми за Авганистан, бидејќи големото прашање е кој систем на владеење на крајот ќе триумфира во земјата, оценува Би-Би-Си, велејќи дека не е јасно ниту каде е Пакистан во сето ова и дека многумина американски аналитичари стравуваат дека Трамп всушност брза со заминувањето од оваа земја, од свои политички причини.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека договорот за примирје меѓу САД и Талибанците не е без ризици, но дека „изгледа ветувачки“ и треба да им се даде шанса за мир преку политички преговори, пренесува Асошиејтед Прес.

Еспер рече дека ако седумдневниот прекин на огнот е успешен и започне следниот чекор кон мировните преговори, американскиот воен контингент ќе се „намали“ од околу 12 000 на време на околу 8.600 војници.

Договорот беше финализиран минатата недела од американскиот специјален претставник Залмај Калилзад и разговорите за Талибанците Доха.

Бидејќи САД ги финализираа плановите за намалување на насилството во Авганистан, авганистански извор близок на разговорите, изјавија дека американски официјални претставници во Минхен ги увериле Гани и неговиот тим дека Америка нема да ги напушти, дознава Си-Ен-Ен.

Извор на Си-Ен-Ен вели дека Авганистанците го „почитуваат“ договорот на САД со Талибанците, но бараат подетални информации за тоа како ќе се спроведе насилството и како ќе се следи договорот и какви би биле неговите правила.

Поврзани вести

Експлозија во фабрика во Шпанија: Еден загинат, девет повредени

Никола Поповски

Стигнува заладување: Снег во Словенија (фото)

Ако Навални умре, тоа ќе биде почеток на крајот на Путин

Влатко Зорба

Баша на средба со Вархеји: Со Еди Рама нема слободни и фер избори

Трамп: За безбедноста на нашата земја многу е важно Сенатот на САД да не гласа за резолуција за воени овластувања за Иран

Ким повеќе од две недели не се појавува во јавност: Отсуство заради страв од коронавирус?