Вести СВЕТ

Трамп со закани до Иран, пцуел во радио-емисија

Претседателот Доналд Трамп му порачал на Иран во радио-емисија во петокот да не се занимава со САД, пренесува Си-Ен-Ен.

Имено, Трамп се појавил во емисијата на конзервативниот коментатор Раш Лимбоу и зборувал за поддршката на Иран за групите што САД ги прогласиле за терористички и за одлуката за повлекување од нуклеарниот договор на Обама со Иран.

За време на двочасовното појавување што го пренесувале многу медиуми ширум САД, Трамп изјавил: „Иран го знае ова. Ако се заебава со нас, ако ни направи нешто лошо, ќе им направиме работи што никој претходно не ви ги направил“, по што, продуцентите морале да го цензурираат.

Трамп го повлече САД од договорот со Иран

Во 2018 година, Трамп го повлече договорот постигнат за време на администрацијата на Барак Обама. Во шоуто во Лимбоу, Трамп изјавил дека ќе се постигне нов договор со САД доколку победи на изборите и дека ќе обезбеди нова „голема зделка“ за еден месец.

Ова не е прв пат Трамп да пцуе

Ова не е прв пат Трамп да пцуе во јавноста. И американските медиуми се сомневаат дали пцовките се дозволени на радио и телевизија затоа што федералното регулаторно тело за комуникации пропишува забрана за емитување на „непристојна, непристојна и вулгарна содржина“.

Поврзани вести

Европската агенција за лекови: Најоптимистичко сценарио е вакцина за една година

Прва жртва меѓу политичарите од коронавирус во Европа

Влатко Зорба

Лекар од Нови Сад си ги застрелал родителите во викендичка: Мештаните го паметат како херој

Трамп: САД нема да ја затворат земјата доколку бидат погодени со втор бран на вирусот Ковид-19

Средба Курти-Апостолова: Ќе имаме економски реципроцитет со Србија како замена за таксите

Никола Поповски

#Staged: Трамп потпиша празен лист во болница (ФОТО)

Влатко Зорба