Вести СВЕТ

Трамп тврди дека Кина можела да го запре новиот коронавирус пред да се прошири во светот

Претседателот на САД, Доналд Трамп тврди дека Кина можела да го запре новиот коронавирус пред да се прошири во светот и оти американската администрација спроведува „сериозна истрага“ за тоа.

– Спроведуваме многу сериозна истрага… Не сме среќни со (постапувањето на) Кина, истакна Трамп на прес-конференција во Белата куќа.

Тој додаде дека вирусот можел да биде запрен на местото каде што настанал.

– Можеше брзо да биде запрен и не би се проширил низ целиот свет, наведе Трамп.

Поврзани вести

Турција: Неутрализирани се 101 припадник на режимските сили

Корона измами за 32 милиони евра во Франција

Трамп и натаму не носи маска во јавност (ВИДЕО)

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот врз светската трговија

Русија го прекина железничкиот сообраќај со Кина

Се стабилизира состојбата во Италија: Опаѓа бројот на новозаразени