СВЕТ

Трамп воведе санкции за оние кои се вклучени во истрагата за воени злосторства на американската војска во Авганистан

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес одобри санкции против лица вклучени во истрагата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за наводни воени злосторства од страна на американските сили во Авганистан.

Висок официјален претставник на администрацијата на Трамп изјави, без дополнителни детали, дека истрагата за МКС е „охрабрена од организација со сомнителен интегритет“ и ја обвини Русија дека наводно влијаела во истрагата.

Уредбата на Трамп му дозволува на државниот секретар Мајк Помпео, во консултација со министерот за финансии Стивен Мнучин, да ги блокира средствата на вработените во МКС, вклучени во истрагата лоцирана на територијата на САД, соопшти официјалниот претставник.

Помпео исто така може да им забрани на овие луѓе да влезат во Соединетите држави.

Трамп повеќе пати го критикуваше Меѓународниот кривичен суд во Хаг, кој има надлежност за воени злосторства, геноцид и злосторства против човештвото, доколку одредена земја-членка не сака или не е во состојба да покрене кривична постапка.

Авганистан е член на МКС, но Кабул тврди дека судењата за воени злосторства треба да се случат во Авганистан.

Соединетите држави не се член на МКС, која е основана во 2002 година, а администрацијата на Трамп веќе воведе ограничувања за влез во САД и други санкции против вработените во МКС пред една година.

Судот покрена истрага откако обвинителите прелиминарно утврдија во 2017 година дека има основани основи да се тврди дека се извршени кривични дела во Авганистан и дека МКС е одговорна за тие случаи.

Висок службеник на администрацијата, зборувајќи за уредбата пред новинарите преку конференциски повик, рече дека се одобрени санкции против сите лица директно вклучени во какви било напори на МКС да ги испитаат припадниците на американските сили, без согласност на Вашингтон.

Официјалниот претставник рече дека истрагата е закана за суверенитетот на САД и дека, иако МКС е основан да ги изведе одговорните пред лицето на правдата, „во пракса тоа е неодговорна, неефикасна меѓународна бирократија, надвор од контрола, која се заканува на американските војници и разузнавачите и нашите сојузници“.

Обвинителот на МКС, Фату Бенсуда сака да ги испита евентуалните злосторства извршени меѓу 2003 и 2014 година, вклучувајќи наводни масовни убиства на Талибанците врз цивили, тортура врз затвореници од авганистанските власти и, во помала мерка, од американските сили и ЦИА “.

“Имаме причина да веруваме дека има корупција и лошо однесување на највисоко ниво на Обвинителството на МКС, што го доведува во прашање интегритетот на оваа истрага за американските сили. Загрижени сме дека Русија може да манипулира со МКС со поттикнување на овие обвинувања за американските сили“.

Поврзани вести

Судири со грчката полиција заради изградба на центар за мигранти! (ВИДЕО)

Околу 300.000 демонстранти протестираа против реформата на пензискиот систем во Франција (ВИДЕО)

Лукашенко негира: Создавање „супер-држава“ меѓу Русија и Белорусија?

Никола Поповски

Погледнете колку далеку и брзо се шири заразата ако само еден човек кивне во затворен простор (ВИДЕО)

И Додик сака амбасада во Ерусалим: Република Српска ќе бара преместување на претставништвото на БиХ од Тел Авив

Никола Поповски

18 загинати во автобуска несреќа во Непал

Влатко Зорба