СВЕТ

Трамп за изјавата за НАТО на Макрон: Многу непријатна изјава за 29 земји-членки

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса.

Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон дека „НАТО е во состојба на мозочна смрт“.

– Мислам дека тоа е многу навредливо… Многу непријатна изјава за 29 земји-членки, посочи Трамп.

Тој додаде дека никој нема поголема потреба од НАТО од Франција.

– Затоа тоа е многу опасна изјава, наведе Трамп.

Поврзани вести

Ерменците масовно мигрираат од Нагорно Карабах

Берта Китинска

Портпаролката на Трамп позитивна на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Црна Гора: Од земја без Ковид-19 до нов црн рекорд

Никола Поповски

„Дојче Веле“: Зошто сезонските работници во Германија се обвинети дека се криминалци?

Ученици од Пула во куќен карантин, биле на екскурзија во Венеција

Советот за безбедност на ОН првпат во историјата воведува гласање преку електронска пошта