Регион СВЕТ

Трампуж: Со строгите мерки во Европа се спасени 60.000 животи од коронавирусот

Социјалното растојание, додека се зголемува капацитетот на болниците за тешко болни пациенти, во моментов е единствениот начин да се борите против коронавирусот, рече словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж, проценувајќи дека 60.000 животи се спасени во Европа, како резултат на мерките за спречување на коронавирусот.

Во разговорот за љубљанско „Дело“, Трампуж изјавил дека ефективната вакцина може да се очекува кон крајот на оваа година или на почетокот на следната година, пренесува Хина.

„Цела Европа не може да се карантира, но преносот од човек на човек треба да се намали, а ограничувањата ќе треба да бидат на сила сè додека не се запре ширењето на вирусот“, рече словенечкиот лекар, кој раководи со одделот за инфекции во престижната берлинска болница „Charite“.

Според него оваа недела, првите знаци на забавување на епидемијата КОВИД-19 се забележуваат во Италија, едно од жариштата во Европа.

Пик на епидемијата

„Тоа ни дава надеж дека ќе го достигнеме пикот на епидемијата за неколку недели“, вели тој, додавајќи дека пандемијата во светот само ќе биде запрена со примената на ефективната вакцина, што може да се очекува подоцна оваа година или почетокот на следната година.

Она што светот сега го доживува со КОВИД-19, според неговите зборови, е многу полошо од епидемијата на САРС што ја сретнал како лекар кога работел во Швајцарија пред 15 години.

„Ова е најголем предизвик за нас по Втората светска војна, вирусот САРС-СОВ-2 се шири исклучително брзо, тој е крајно заразен“, рече тој, додавајќи дека има проценки дека без ограничувањата како што е одржување на социјална дистанца, од 70 до 80 проценти од светската популација во светот би биле заразени.

„Според пресметките на Империал колеџот во Лондон, сегашните мерки против ширење на вирусот спречија 60 000 смртни случаи во Европа до 31 март“, додаде тој, но предупреди дека во Европа, сепак, на десет проценти од заразените ќе им треба хоспитализација и дека трендот на хоспитализација укажува дека треба да се зајакнат мерките против ширењето.

Поврзани вести

Грета Тунберг: „Мислам дека имам коронавирус, но не можам да се тестирам“

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала регистриран во БиХ

Maja_Serafimova

Рама за Харадинај: Неговата политика му наштети на Косово, а и даде предност на Србија

Никола Поповски

Путин го вклучува Господ и бракот меѓу мажите и жените во Уставот

Италија: Лекарите се на крај со силите, и самите заболуваат од Ковид-19

Бугарски експерт и професор: Со овој метод на лекување, Борис Џонсон успеа да заздрави од коронавирусот