Регион СВЕТ

Црн рекорд и во Србија: Белград и Крагуевац со најголем број заболени

Зголемување на бројот на заразени со Ковид 19 е забележано во Србија и денес, каде за само 24 часа се регистрирани 757 нови случаи, од кои повеќе од половина се потврдени во Белград – 433!

Главниот град, исто како и претходните денови, регистрира најголем број нови случаи на ковид, додека Крагуевац е повторно на второто место со 34 случаи, шест помалку од вчера.

Зголемување е забележано и во Нови Сад, каде што, според последните податоци, се регистрирани 29 нови случаи, што е за 11 повеќе отколку во претходниот дел.

Ваљево е на четвртото место со 22 нови случаи, додека петтото место го делат Лозница и Трстеник со 13. Двоцифрен број на новоинфицирани е регистриран во Ниш (12), како и во Крушевац (11).

Според последните податоци, помалку од 10 случаи на коронавирус се регистрирани на други места.

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 6.822 лица за вирус на корона, од кои 757 биле позитивни на вирусот корона, додека, за жал, починале три лица.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Трамполин“, има 23 пациенти на респиратори во здравствени установи низ целата земја.

Поврзани вести

Абазовиќ: Ѓукановиќ, Рама, Вучиќ, Изетбеговиќ – сите се во ист „дил“

Никола Поповски

Турција планира да го забрани намалувањето на бројот на вработени во рок од три месеци

Русија во чекор ја следи ударната флота на НАТО која влезе во водите на Баренцовото море (ФОТО)

Дачиќ предложил поделба, Приштина го одбила предлогот

Maja_Serafimova

Кои се новите симптоми на коронавирусот кај пациентите со тешка клиничка форма на болеста?

СЗО го ажурира упатството за лечење од коронавирус: Дексаметазонот е прва терапија со кој се намалува смртноста

Никола Поповски