Регион СВЕТ

Црн рекорд во БиХ: 567 заразени и 14 починати од коронавирус

Во последните 24 часа, во Босна и Херцеговина се регистрирани рекордни нови 567 случаи на коронавирус.

Од тоа, 386 се во Федерацијата и 181 во Република Српска. Пријавени се и 14 смртни случаи.

Во изминатите 24 часа, вкупно 1635 примероци биле пријавени во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ.

Регистрирани се нови случаи во сите кантони во Федерацијата БиХ. Досега се тестирани вкупно 177.205 примероци, а Ковид-19 е потврден кај 20.974 лица.

Во изминатите 24 часа, пријавени се 10 нови смртни случаи во Институтот за јавно здравје во Сараево.

Поврзани вести

Дали Пентагон знае нешто повеќе за коронавирусот: Протече во јавност документ од американската војска

Главниот шведски епидемиолог се покаја: Жал ми е, не успеавме

СЗО предупредува: Епидемијата се забрзува, постојат докази за пренесување преку воздух

Stefanija Kuzmanovska

Вучиќ побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа

Влатко Зорба

Меркел повика на глобално заедништво во борбата против коронавирусот: За развојот на вакцината се потребни 8 милијарди евра

Невреме на Јадранот, налет на ветер до 100 км/ч (ВИДЕО)

Влатко Зорба