Регион СВЕТ

Црна Гора: Нема случај на заразени со коронавирус, апсење на сите што шират лажни вести

Владата на Црна Гора денес изјави дека „здравствениот систем функционира квалитетно и навремено“ и дека „сите мерки преземени по препораките на Националното координативно тело за заразни болести, дадоа одлични резултати“, што покажува дека во Црна Гора нема потврдени случаи на инфекција.

На почетокот на сесијата, која беше отворена за одредени медиуми, одговарајќи на некои тврдења дека Црна Гора ќе прогласи вонредна состојба затоа што наводно има заразени со вирусот, премиерот на Црна Гора рече: „Како што можете да видите – ништо од тоа, дури ни вонредна состојба! “.

„Црна Гора сè уште е една од ретките земји во Европа и пошироко, во која не е дијагностицирана ниту еден случај на коронавирус. Ова ни дава шанса да излеземе од оваа глобална опасност со минимални последици. Сите тестирани луѓе се негативни досега, а досега немаме ниту едно лице заразено со вирусот “, рече Марковиќ.

Министерот за здравство, Кенан Хараповиќ, ги извести своите колеги дека Црна Гора е во постојана комуникација со Светската здравствена организација, дека се спроведува здравствен и санитарен надзор на патниците во меѓународниот сообраќај и дека е изработен план за работа на здравствениот систем во овие околности. Според него,Црна Гора ги има сите потребни дијагностици , воспоставен е систем на здравствено набудување на сите патници во меѓународниот сообраќај и дека граничната полиција добила упатства за проверка на потребната заштитна опрема.

Директорот на Институтот за јавно здравје проф. Д-р Бобан Мугоша го објави предлогот на уште построги мерки за да се спречи ширењето на вирусот корона. Мерките што ќе бидат предложени, рече директорот на Институтот за јавно здравје, се да се забранат сите собири, вклучително театарски и кино претстави, да се затворат училиштата и факултетите на 15 дена, да се затворат помалите гранични премини и да се забрани крстарење со бродови.

Поврзани вести

Трамп: Повеќе од една седмица земам хидроксихлорокин, како превентива од коронавирусот

Притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19 во Црна Гора

Нови судири меѓу полицијата и мигрантите на грчко-турската граница

Капетан Драган останува во затвор

user4

САД денеска го прославуваат Денот на независноста

Спасени 44 мигранти од Средоземното Море

user3