Регион СВЕТ

Црногорската полиција го уапси српскиот владика Јоаникиј и свештениците (ВИДЕО)

Припадниците на црногорската полиција се пред парохискиот дом во Никшиќ со цел да го уапсат епископот будванско-никшички, Јоаникиј и свештениците на Српската православна црква.

Владиката Јоаникиј им се обрати на насобраните со цел да ги намали тензиите. Тој рече дека ќе оди во полиција за да даде изјава.

– Ние нема да се расправаме со полицијата – рече тој на патот, повикувајќи ги граѓаните да не ги нападнат припадниците на полицијата кои ја вршат својата работа.

 

 

Поврзани вести

Трговскиот договор меѓу Лондон и Брисел останува под знак прашалник

Никола Поповски

Донација од два милиони евра од црногорски бизнисмен за Албанија

Петмина припадници на домородно племе се убиени во Колумбија

Maja_Serafimova

Вучиќ: Одличен состанок во Белата куќа, огромен чекор напред

Влатко Зорба

ЕУ ќе организира донаторска конференција за ублажување на последиците од земјотресот во Драч

Јапонец вторпат бил заразен со коронавирусот