Регион СВЕТ

Црногорски медиуми: Еден од најголемите критичари на владата во Подгорица доаѓа во посета

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, денес ќе ја посети Црна Гора, каде ќе му оддаде почит на поранешниот министер за одбрана, Павел Булатовиќ, пишуваат подгорички „Вијести“.

Булатовиќ беше убиен во декември 2000 година во Белград.

„Вијести“ за министерот Вулин велат дека, со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, е најостр критичар на политиките на црногорските власти, по усвојувањето на законот за слобода на религија, пренесува Танјуг.

Дневниот весник потсетува на изјавите на министерот Вулин, кој, меѓу другото, порано рече дека „никој не и забранува на црногорската влада да измисли своја црква, како што ја измислија окупацијата на Србија“.

Тој тогаш рече им порача на властите во Подгорица, да не очекуваат Србија да молчи додека се киднапираат српските светилишта.

Тие, исто така, ја цитираат изјавата на министерот по донесувањето на законот кон крајот на декември „дека со гаснењето на правата на СПЦ и чувствата на православните Срби во Црна Гора, веќе се земаат како пример од привремените институции во Приштина“.

Подгоричкиот весник пишува дека во српската делегација ќе учествуваат и помошникот министер, Милан Ранковиќ, како и офицерите Рајко Миловановиќ, Михаило Зоговиќ, Веско Мимовиќ и Василије Фурунџиќ.

Иако посетата на министерот Вулин на Црна Гора беше објавена во српските медиуми, „Вијести“ пишува дека тоа не е точно и дека ова е, велат тие, „причината зошто владата не сака да ја коментира таа посета“.

Осврнувајќи се на неговите откритија, весникот пишува дека посетата на министерот Вулин е одобрена од Министерството за надворешни работи на Црна Гора.

Поврзани вести

Пад на авион „Антонов“ во Западен Дарфур, најмалку 15 загинати

Индонезија: Неколку патници скокнале од траект во море од страв дека членови на екипажот се заразени со коронавирус (ВИДЕО)

Рибари пронашле дрога за 18 милиони евра во Андаманското Море

Maja_Serafimova

Регистрирани рекордни 228.102 новозаразени ширум светот

Stefanija Kuzmanovska

Корона во Франција стигнала многу порано: Француските лекари открија пациент кој бил заразен уште во декември

Ставот на Макрон е позитивен сигнал но нема простор за еуфорија, вели Рама

Stefanija Kuzmanovska